İncelemeler

Kaliteli Tarihi Dizi Arayanlar İçin 5 Dizi Önerisi!

Bugünkü yazımızda sizler için tarihi dizilerden en iyilerini alacağız. Bu diziler konsept olarak tarihsel figürleri ele alan diziler veya işlediği dönem ile bize geçmişten bilgiler detaylar sunan yapımlardır. Listemizi oluştururken büyük sinema ve dizi platformlarındaki puanları baz aldık. Yazımızda dizi konularına fazla detaylı değinmeyeceğiz çünkü bu yapımların hepsi adını başarılı bir şekilde duyurmuş durumda. Fakat yazımızı izleyecek tarihi dizi bulmak amacıyla inceleyen okurlarımız için konulardan ufak detaylar paylaşacağız. İşte bizlere tarihi sanki oradayız gibi anlatan birbirinden kaliteli 5 tarihi dizi;

 

1) Spartacus

Tarihi dizi denince belki de ilk akla gelen yapımdır Spartacus. Yayınlandığı dönemde dizi severlerin favorileri arasında yer alan yapım, halen daha çoğu dizi severin favorileri arasında yer almaktadır. Dizinin ele aldığı konu ise Trakyalı savaşçı Spartacus’un köle, ardından gladyatör olduğu yolda yaşadıklarıdır. Dizi M.Ö 73-71 yılları arasında geçmektedir.

2) Peaky Blinders

Şu anda yayın hayatına devam eden dizi adından oldukça söz ettiriyor. Genel olarak tarihi bir karakteri veya olayı ele almayan dizi, 1. Dünya Savaşı sonrasında geçtiği için o dönemin İngiltere’si hakkında bizlere oldukça bilgi veriyor. Dizinin konusu ise savaş sonrası çeteler ile dolmuş İngiltere’de aradan sıyrılıp büyümeye çalışan Peaky Blinders çetesidir. Dizi 1919 yılından hikayesine başladı ve halen devam ediyor.

3) Vikings

Vikings dizisi de Peaky Blinders gibi halen yayın hayatına devam ediyor. Tarih sahnesinin belki de en ihtişamlı figürlerinden Vikingleri ele alan yapım, oldukça etkileyici bir kurguya ve oyunculuklara sahip. Dizi kendisine konu olarak çiftçilikten krallığa kadar yükselen Ragnar Lothbrok ve ailesinin hikayesini seçiyor. Dizi 8. y.y. ’da İskandinavya’da geçiyor.

 

4) Rome

Görkemli Bizans İmparatorluğunun içine girmemizi sağlayan yapım oldukça etkileyici. IMDb’de en iyi diziler arasında yer alan Rome, ilk sezonunda Julius Caesar yönetimindeki imparatorluğu konu olarak işliyor. Dizinin ele aldığı dönem ise M.Ö. 49 yılı civarıdır.

5) Da Vinci’s Demons

Listemizin son yapımı ise Leonardo Da Vinci üzerinden tarihi başarılı bir şekilde ele alan Da Vinci’s Demons. Dizi tür olarak tarihsel fantezi olarak adlandırılabilir. Dizinin en önemli noktası işlediği dönemdeki yani orta çağdaki baskıyı ve zorlukları başarılı bir şekilde aktarabilmesi. Dizinin konusu adından da anlaşılabileceği üzere Leonardo Da Vinci. Dizinin işlediği dönem 15. y.y. sonlarıdır.

YAZAR HAKKINDA

geleceğin feylozofu. gezgin. minnoş bir ev kedisi değil. favorim AHS

BENZER YAZILAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.