İncelemeler

Comrade Detective 37 Yıl Sonra Ekranlarda!

Son zamanlarda ardı ardına gelen kaliteli yapımlar, ekranlarda ve web dizi platformlarında yerlerini almaya başladı. Son zamanlarda ekrana kazandırılan dizilerden biri ise yazımızın konusu olan Comrade Detective’dir. İnternet üzerinde Channing  Tatum’un yeni dizisi olarak fazlasıyla konuşulan bu dizinin kadrosunda sadece bu yıldız yok. Joseph-Gordon Lewitt,  Florin Piersic Jr., Corneliu Ulici bu yıldızlardan en öne çıkanları.

Fakat Comrade Detective, bu harika yıldızlara oyuncu kadrosunda sahip değil. Evet, maalesef bu oyuncuları yüzleriyle, oyunculuk yetenekleri ile dizide görmüyoruz. Çünkü bu yapım İngilizce dublaj ile tekrar piyasaya sürülen 1980 yapımı bir dizi. Soğuk savaşın zirve yıllarında Doğu Blok’u ülkelerinden biri olan Romanya, propaganda amaçlı bir dizi yarattı. İşte bu propaganda dizisi, 37 yıl sonra dublajlanarak tekrar ekranlarla buluştu.

Genel konu olarak iki dedektifin maceraları üzerinden ilerleyen dizi, fazlasıyla Amerikan düşmanlığı içeriyordu. Hakaret seviyesine varan bir propaganda dizisi, 37 yıl sonra hakaretlerin odağı olan Amerika Birleşik Devletleri tarafından yeniden ekranlara döndürüldü.

Dizi bir Sovyet propaganda aracıydı. Fakat zaman, birçok şeyi değiştirdi. Dizide söylenenin aksine, ortadan kalkan Amerika Birleşik Devletleri değil, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği oldu. Dizinin bu kadar ilgi görmesinin belki de en büyük sebebi, ABD’nin tarihte kalmış düşmanlarının propaganda aracını halkını eğlendirmek amacıyla ekranlara sunması. Dizinin şimdiye kadar 6 bölümü yayınlandı. Bu yapım Soğuk Savaş dönemi hakkında bir kanıya varmak isteyen izleyiciler ve siyasi yönü arkada bırakıldığında dedektiflik dizilerini sevenler için son dönemde ekrana gelen kaliteli yapımlardan. Ayrıca Comrade Detective konusu bakımından sürükleyici bir dizi.

Dizi hakkında neler olacağını ve ilerleyen dönemde nasıl tepkiler alacağını merakla bekliyoruz.

 

YAZAR HAKKINDA

geleceğin feylozofu. gezgin. minnoş bir ev kedisi değil. favorim AHS

BENZER YAZILAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.