İncelemeler

5 Feminist Dizi

Kadınların hikayelerini, başarılarını, acılarını, erkek egemen dünyanın kadınlar üzerindeki etkilerini görebildiğimiz en iyi 5 feminist diziyi sizler için derledik.

Glow

Dizide, Ruth karakteri, kendisi gibi Hollywood’da bir türlü tutunamamış olan 12 kadın ile beraber televizyondan yayınlanacak olan güreş programının kadrosuna giriyor. Bu 12 kadının başlarında da Sam Slyvia bulunuyor. Düşük bütçeli olan ticari filmlerin ezilmiş direktörü olan Sam, güreş dünyasının parlayan yıldızı, tanınan yüzü olmak amacı ile yarışan bu güçlü kadınlara liderlik etmektedir. Dizinin IMDb puanı ise harika: 8,0.

Orange Is The New Black

Dizinin baş karakteri olan Piper Chapman, muhteşem bir yaşama, yeni bir işe ve de gayet iyi bir nişanlıya sahiptir. Yaşamında tüm her şey yolunda gidiyor iken gençliğinde işlemiş olduğu bir suçtan dolayı 15 aylık bir tutukluluk süreci geçirmesi gerekir ve sonucunda da hapishaneye düşer. Dizide baş karakterimiz Piper Chapman’ın hapishane yaşamını izliyoruz ama tabii yan karakterler de aklımıza kazınıyor. Her bölüm bir başka kadının tutukluluk hayatına odaklanmaktayız. Dizinin IMDb puanı da 8,2 gibi muhteşem bir puan.

American Horror Story: Coven

Konusu ile ve bakış açısı ile tamamen diğer dizilerden farklı olan AHS, bu sezonunda bi cadı okulunda yaşanan olayları merkezine almakta. Doğaüstü güçlere sahip olan kadınların çoğu zaman sembolik de olsa güçlü dayanışmaları izleyicileri büyülüyor. Bu sezonu bitirince ‘mor çatı’yı aramaya başlıyorsunuz. Dizinin IMDb puanı ise 8,2!

Agent Carter

Agent Carter dizisi, erkek egemen olan çalışma yaşamında kadın düşmanlığına ve de cinsiyetçiliğe maruz kalan bir kadını merkezine almakta. Dizide gördüğümüz Peggy Carter, Marvel’ın efsane filmlerinden olan Captain America’da da rol almıştı. Dizinin IMDb puanı da 8,0.

Masters of Sex

Masters of Sex, televizyonda yayınlanan en feminist dizi olarak nitelendirilmekte. Dizi, 1960’lı senelerde geçiyor. Dizi, seksin kimyasını ve de doğasını çözmek için çabalayan kadınları ve bir kadın doğum uzmanını merkezine almakta. Dizinin IMDb puanı da 8,0.

YAZAR HAKKINDA

geleceğin feylozofu. gezgin. minnoş bir ev kedisi değil. favorim AHS

BENZER YAZILAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.